Stylowe ławki, gabloty i kubły na śmieci, rezygnacja z niebieskości na rzecz grafitu, zastąpienie betonowej kostki brukowej granitową, a także trwające rozważania nad ekranami i ogrodzeniami – PKP przedstawiło szczegóły dotyczące aktualnej (kolejnej już) wersji swoich zamiarów wobec Puszczykowa.
Po kilku tygodniach proszenia się o odpowiedź, wreszcie PKP przysłało pismo z wyjaśnieniami szczegółów swoich zamiarów wobec Puszczykowa. Jest dużo lepiej w porównaniu z poprzednimi informacjami, choć kolej deklaruje, że wciąż nad pewnymi kwestiami się zastanawia. Do poniższych odpowiedzi podchodźmy z dystansem, bo PKP wiele razy zmieniało swoje plany i wycofywało się z obietnic. Pewne kwestie wciąż pozostają do poprawy, ale ogólnie stanowisko kolei pozwala mieć nadzieję, że nie będzie aż tak źle, jak się jeszcze niedawno zapowiadało. Czasu na ewentualne rozmyślenie się coraz PKP ma bowiem coraz mniej, gdyż lada dzień wszystko już zostanie postawione.
Adam Staliński: Czy wiaty przejścia podziemnego przy dworcu w Puszczykowie otrzymają formę taką, jak te, które znajdowały się tam do tej pory? Jeśli nie, proszę o informację dlaczego i jak dokładnie będą one wyglądać.
PKP PLK: Wyjścia przykryte będą wiatami stalowymi; pokrycie wiat poliwęglanem w kolorze przezroczystym, białym. Wiaty stanowią odtworzenie istniejących, zabytkowych zadaszeń. Konstrukcja stalowa wykonana będzie z rur stalowych, kwadratowych. Po rozbiórce odtworzone zostaną ozdobne, zabytkowe attyki, na podstawie zachowanych elementów. Przewidziano zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji w postaci powłok malarskich. Ostatnia, wierzchnia warstwa będzie w kolorze grafitowym RAL 7021.
Co się stanie ze znajdującym się przy peronie w Puszczykowie od północnej strony budynku dworca, opuszczonym budynkiem dawniej służącym za szalety? Jakie zmiany go czekają i jaką będzie dalej pełnił funkcję?
Projekt nie przewiduje zagospodarowania tego budynku.
Jakim rodzajem nawierzchni (w tym, w jakim kolorze) wyłożone będą perony dworców w Puszczykowie i Puszczykówku?
Nawierzchnia peronów, dojść do peronów oraz dojścia do budynku stacyjnego wykonane będą z kostki granitowej 9×11 cm na podsypce cementowo-piaskowej.
Jak będą wyglądać obiekty małej architektury na dworcach w Puszczykowie i Puszczykówku, zwłaszcza latarnie, kubły na śmieci, ławki i tablice informacyjne (zarówno kształt, jak i materiały i kolory).
Przewidywane obiekty małej architektury:
– Pojemniki na śmieci stylizowane na profilu stalowym, kosz z blachy perforowanej.
– Ławki o konstrukcji z odlewów żeliwnych, malowanych farbą chlorokauczukową w kolorze grafitowym – RAL 7021, siedzisko drewniane w kolorze TEK [ciemnobrązowy – przyp. red.] lakierowane lakierobejcą odporną na trudne warunki atmosferyczne.
– Gabloty stylizowane – tablice informacyjne z rozkładem jazdy. Materiały: rury stalowe i odlewy żeliwne.
Wszystkie elementy w kolorze grafitowym – RAL 7021. Tylna ścianka w kolorze białym RAL 9003. Wymiary: wysokość od powierzchni ziemi 2400 mm, szerokość 1220 mm, długość 120 mm.
– Słupy oświetleniowe – słupy strunobetonowe wirowane EOC o długości całkowitej na peronach i zejściach do przejścia podziemnego – 9 m. Na peronach zastosowane będą oprawy z układem ściamniającym.
– Oświetlenie wiat – oprawy wandaloodporne. Oprawy (po 8 na każdej wiacie) montowane będą pod wiatami na konstrukcjach wsporczych wiaty.
Czy na dworcu w Puszczykowie na peronie znajdującym się od strony budynku dworca powstanie zadaszone miejsce dla oczekujących na pociąg? Jeśli tak, w którym dokładnie miejscu i jak będzie ono wyglądać?
Zaprojektowano wiatę peronową ciągłą jednostronną.
Wymiary:
– długość – 40,00 m
– szerokość – 3,37 m
– wysokość w świetle – 3,82 m.
Konstrukcja wiaty składa się z osadzonych na stopach fundamentowych słupów stalowych rozstawionych w jednym rzędzie w module co 7 m. Na słupach w ich osi podłużnej wspiera się belka główna, a w osiach poprzecznych wsporniki zadaszenia. Kolor konstrukcji – grafitowy RAL 7021. Dach jednospadowy, ze spadkiem o pochyleniu 2%. Pokrycie dachu – szkło budowlane bezpieczne, samooczyszczające o grubości 12 mm. Rynny i rury spustowe stalowe, systemowe, ocynkowane, malowane w kolorze grafitowym RAL 7021. Lokalizacja wiaty – w części północnej perony, za budynkiem dworca.
Jaka będzie wysokość i kolor ogrodzenia na peronie w Puszczykowie i odkąd dokąd będzie ono przebiegać, w tym w jakiej odległości od obecnego ogrodzenia budynku dworca?
W chwili obecnej trwa analiza możliwości zastosowania historyzującego ogrodzenia na odcinku od przejazdu kolejowego do współczesnych wiat.
Jak będzie wyglądać wiata przejścia podziemnego w okolicy ul. Kopernika w Puszczykowie?
Projekt nie przewiduje zadaszenia obiektu.
Czy potwierdzają Państwo ostatnie informacje prasowe, że półprzęsło trakcyjne obecnie zasłaniające dworzec w Puszczykówku będzie zamienione na mniejszy słup między torami?
Potwierdzamy.
Czy prawdą jest, że PKP nie udostępni terenu przy dworcu w Puszczykowie, do tej pory będącego parkingiem, by dalej służył w tym celu i by mógł tam powstać parking typu „parkuj i jedź” w ramach ZIT? Jeśli tak, co jest tego powodem?
Parking koliduje z elementami infrastruktury kolejowej, które zostaną wybudowane w trakcie modernizacji linii kolejowej (zbiornik odparowujący, infrastruktura energetyczna i teletechniczna).
Czy zostały w ostatnich miesiącach dokonane zmiany w planach odnośnie do ekranów akustycznych w Puszczykowie, w szczególności w odniesieniu do ich ilości, położenia, wysokości, koloru, materiałów oraz tego, czy będą one obsadzone roślinnością? Proszę też o informację, czy aktualny pozostaje zamiar pomalowania ich na kolor zielony nr RAL 6018?
W przedstawionych kwestiach prowadzone są obecnie analizy.
Podsumowując najważniejsze nowości:
![]() |
Nie będzie oczodajnej niebieskości – ogrodzenia, ławki, gabloty i kubły na śmieci oraz zadaszenia będą grafitowe. |
![]() |
Wiaty podziemnego przejścia przejścia przy dworcu w Puszczykowie będą odtworzone wg zabytkowych kształtów i również będą miały kolor grafitowy. |
![]() |
Nawierzchnia peronów będzie pokryta granitową kostką, a nie betonowym brukiem, jak w to zrobiono innych miejscowościach. |
![]() |
Na odnowionej stacji w Puszczykowie pozostanie nieodnowiony budynek dawnych szalet. |
![]() |
Być może planowany płot na peronach, mający oddzielać podwyższenie będzie stylizowany – jeszcze nie zdecydowano. |
![]() |
Wciąż nie wiadomo, co z ekranami akustycznymi – jak będą wyglądać, jakie będą wysokie i czy ich ilość zostanie zmniejszona. |
Do zmiany pozostaje wciąż:
![]() |
Latarnie, które planowane są jako gołe, szare, betonowe słupy; |
![]() |
Warto przemyśleć obsadzenie zadaszenia na peronach bluszczem, bo obecnie budowane mają niestety mało wyrafinowaną modernistyczną formę; |
![]() |
Warto zadbać o budynek dawnych szalet; |
![]() |
Podwyższenie zasłaniające widok na zabytkowe budynki dworców – trzeba przesunąć je nieco dalej i zadbać, by płot był stylowy; |
![]() |
Ekrany akustyczne – zmniejszenie ilości i wysokości oraz obsadzenie roślinnością lub budowa przezroczystych; |
![]() |
Przejazd na 3 maja – potrzeba tam przejścia dla pieszych. |
Źródła
- Odpowiedź PKP PLK z 31.03.2016 (otrzymana 1.04.2016) (nr IBZ2e-051-195/16)