Po kilkumiesięcznej przerwie urząd i radni powrócili do tematu wdrożenia ustawy krajobrazowej. Zapowiada się, że wreszcie rozpoczną się prace nad uchwałą w tej sprawie.
Image may be NSFW.
Clik here to view.
Jest ustawa…
Ustawa krajobrazowa, a właściwie Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, weszła w życie 11 września 2015 r. Sama jednak prawie żadnych przepisów bezpośrednio regulujących krajobraz nie wprowadza, a daje jedynie gminom możliwość podjęcia uchwał w tej sprawie. Rada gminy ma możliwość wprowadzenia regulacji reklam, szyldów, ogrodzeń i obiektów małej architektury (tzn. m.in. ławek, latarni, kubłów na śmieci itp.). Może także wprowadzić opłaty za reklamy.
… ale jest i problem z jej interpretacją
Ustawa wywołała zainteresowanie w całej Polsce, jednak szybko pojawił się pewien problem w interpretacji jej przepisów, który zatrzymał prace wdrożeniowe. Otóż samorząd województwa ma obowiązek przeprowadzenia audytu krajobrazowego. Ma on za zadanie dokonanie oceny krajobrazu występującego w województwie i wskazanie zaleceń dla sposobów jego ochrony. Uchwała wdrożeniowa podjęta przez radę gminy musi zaś uwzględniać zalecenia i wnioski z audytu. Powstała więc wątpliwość, czy taka uchwała może być podjęta przed dokonaniem audytu. Na jego uchwalenie sejmik województwa ma niestety aż 3 lata. W efekcie na ponad 2,5 tys. gmin w całej Polsce do prac nad wdrożeniem, przystąpiło zaledwie kilkadziesiąt.
Czy warto czekać na audyt krajobrazowy?
Na posiedzeniu komisji rozwoju 10 lutego radni zastanawiali się wraz z urzędnikami, czy Puszczykowo powinno w obliczu takiej sytuacji przystąpić do prac. Nigdzie bowiem nie zapisano, że audyt musi poprzedzać uchwałę rady gminy. Rozważano argumenty za i przeciw, np. to, że uchwałę będzie trzeba zmienić w razie niezgodności z audytem, czy to, że można wiele z kwestii regulować miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Na gruncie obecnego prawa można rzeczywiście sporo z tego uregulować, choć w praktyce zapisy MPZP są na ogół bardzo pobłażliwe. Do tego spora część Puszczykowa, podobnie jak całej Polski, nie jest takimi planami pokryta i w związku z tym żadne regulacje tam nie obowiązują. Praktyka zaś dowodzi, że uchwalanie planów jest nie tylko kosztowne, ale i bardzo czasochłonne. Wykorzystując MPZP do tego celu, nawet przy sporym przyspieszeniu prac, najprawdopodobniej prędzej doczekalibyśmy się audytu krajobrazowego. O zdanie zapytano też przybyłych na posiedzenie komisji mieszkańców. Wszyscy zdecydowanie opowiedzieli się za podjęciem prac nad uchwałą, wskazując, że chcieliby, by zwłaszcza reklamy zostały uregulowane, bo obecnie jest ich za dużo i są zbyt natrętne. Zresztą, nawet jeśli by audyt zawierał zapisy sprzeczne z uchwałą, i tak można ją zawsze dowolnie zmienić. Przewodniczący komisji rozwoju, radny Jakub Musiał, zwrócił uwagę również na fakt, że mało prawdopodobne, by radni z sejmiku wojewódzkiego chcieli wchodzić w konflikt z gminami i będą najprawdopodobniej liczyć się z ich zdaniem. Ponadto audyt nie jest bardzo szczegółowy i zawiera bardziej ogólne zalecenia. Ze swej strony dodam, że uważam, iż takie zalecenia najprawdopodobniej będą przecież zawierały minimalny poziom ochrony, a nie maksymalny, więc ustalając rygorystyczne zasady ochrony, na pewno nie będziemy musieli ich łagodzić, co najwyżej zaostrzać, jeśli ustanowimy za łagodne.
Prace ruszą, ale najpierw konsultacje społeczne
W rezultacie dyskusji radni postanowili, że najpierw warto przeprowadzić szersze rozpoznanie oczekiwań mieszkańców w kwestii tego, jakich zapisów regulujących reklamy, ogrodzenia i obiekty małej architektury sobie życzą. Nie będą one miały formy oficjalnych konsultacji, jakich na pewnym etapie wdrożenia wymaga ustawa, ale będzie to dopiero wstępne, nieformalne rozpoznanie.
Ze swej strony dodam, że zgłoszony w zeszłym roku przez stowarzyszenie Aktywne Puszczykowo pomysł organizowania konsultacji w formie terenowej, który został odrzucony, bo burmistrz stwierdził, że nie ma takiej potrzeby, miałby teraz zastosowanie.
Rozpoczęto nawet bardzo krótką dyskusję o tym, jak to zrobić i z ust radnego Jakuba Musiała padła oferta, że pomoże urzędowi. Na to jednak jedna z jego pracownic ze zdziwieniem zapytała: a to urząd ma prowadzić takie konsultacje?… Radny Jakub Musiał, widząc to podejście, odrzekł już, że w takim razie sam się tym zajmie.
Czekamy więc. Jakiś czas temu na naszej stronie ukazał się przegląd szyldów obecnych w Puszczykowie, wkrótce ciąg dalszy dotyczący reklam, ogrodzeń i obiektów małej architektury. Tymczasem jednak zapraszamy Was już teraz do dyskusji na temat Waszych oczekiwań wobec tego, jakie zapisy chcielibyście, by znalazły się w uchwale? Jak Waszym zdaniem należy regulować reklamy, szyldy, płoty i mury, czy obiekty takie jak latarnie, stojaki na rowery, kubły na śmieci itp.? Dzielcie się swoimi opiniami!