Ministerstwo Środowiska pracuje nad tzw. Białą księgą ochrony złóż kopalin, która ma umożliwić wymuszanie powstawania kolejnych kopalni węgla, nawet mimo wszelkich sprzeciwów i protestów. Zagrożony jest także obszar WPN-u, gdzie zalega duże złoże węgla brunatnego i które mogłoby by eksploatowane metodą odkrywkową.
W związku z kończącymi się zasobami węgla w Polsce rząd zamiast skorzystać z okazji i zainwestować w odnawialne źródła energii desperacko stara się utrzymać upadający i od dawna nierentowny przemysł węglowy i w tym celu wymyślono, by ułatwić wymuszanie tworzenie kolejnych kopalni, tak by mogły powstać decyzją jednego organu centralnego, nawet mimo wszelkich oporów innych instytucji i przede wszystkim lokalnych społeczności. Jednym z najbardziej zagrożonych terenów są obszary Mosiny, Puszczykowa, Czempinia i Wielkopolskiego Parku Narodowego, gdzie znajdują się spore pokłady węgla brunatnego, który eksploatuje się na ogół metodą odkrywkową.
Do 15 grudnia można składać do ministerstwa uwagi, wysyłając je mailem na bialaksiega@mos.gov.pl.
Wkrótce dalsze informacje na ten temat. Na razie publikujemy informację, jaka ukazała się na stronie Aquanetu:
Aquanet SA apeluje do mieszkańców Poznania i okolic o przyłączenie się do protestu wobec propozycji wejściu w życie zapisów „Białej Księgi Złóż Kopalin”, dotyczących między innymi ochrony, a w konsekwencji eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na terenie Wielkopolski, w obrębie gmin i miejscowości: Mosina, Czempiń, Krzywiń i Oczkowice.
„Biała Księga Ochrony Złóż Kopalin” to dokument, który powstał z inicjatywy Ministerstwa Środowiska. Zawiera on analizę problemu ochrony złóż kopalin strategicznych (m.in. węgla kamiennego, węgla brunatnego, gazu ziemnego, ropy naftowej, rudy metali) oraz określenie ścieżek prawnych ochrony tych złóż.
W praktyce oznacza to dążenie do takiego usankcjonowania prawnego, aby w każdej chwili można było rozpocząć eksploatację kopalni odkrywkowej węgla brunatnego (odpowiednie planowanie zagospodarowania, uproszczona procedura wywłaszczeniowa, brak konsultacji społecznych i inne ułatwienia dla władz).
Co nam grozi?
- Grozi nam utrata możliwości zaopatrzenia mieszkańców w wodę z ujęcia mosińskiego (ujęcie Mosina-Krajkowo dostarcza około 70% zapotrzebowania wody dla całej aglomeracji).
- Znaczące pogorszenie jakości wody w Warcie i zagrożenie dla istnienia ujęcia w Dębinie.
- Zanieczyszczenie środowiska (lokalizacja elektrowni) może dotykać tereny w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.
- Złoża węgla przebiegają przez sam środek Wielkopolskiego Parku Narodowego, w konsekwencji ich eksploatacji Park przestałby istnieć. Przerwane zostałoby wciąż modernizowane połączenie kolejowe Poznań-Wrocław.
- Grożą nam zmiany w gospodarce rolnej (zarówno straty w produkcji, ale również skutki społeczne)
- Zostaną poniesione wysokie koszty likwidacji obiektów przemysłowych, mieszkalnych i kulturalnych, koszty likwidacji i odbudowy infrastruktury technicznej i społecznej.
O ile dla węgla brunatnego, jako źródła energii, jest wiele alternatyw, to wody nie można niczym zastąpić.
Z uwagi na powagę sytuacji apelujemy do Państwa o aktywne zainteresowanie się tym tematem. Możemy wspólnie temu przeciwdziałać zgłaszając swoje protesty do dnia 15 grudnia 2015 pod adresem: bialaksiega@mos.gov.pl.
Wystarczy napisać :
„Nie zgadzam się na realizację zapisów Białej Księgi w rejonie tzw. Rowu Poznańskiego. Nie chcę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego we wskazanej lokalizacji. Jako mieszkaniec Wielkopolski wyrażam zaniepokojenie tymi planami, nie godzę się na niszczącą środowisko gospodarkę kopalinami. Bezpośrednim skutkiem odkrywki na tym terenie będzie m.in. zniszczenie środowiska naturalnego Wielkopolski oraz ujęcia uzdatniania wody w Mosinie” (podpis)
Więcej informacji na ten temat tutaj.
Źródła
- Piotr Fijałkowski, Kopalnia odkrywkowa pod Poznaniem? Zniknie Czempiń, zagrożone są Puszczykowo i WPN, Gazeta Wyborcza, 10.12.2015..
- Ministerstwo Środowiska, Biała Księga Ochrony Złóż Kopalin, Warszawa 2015.
- Krzysztof Kasprzak, Węgiel brunatny zagrożeniem dla przyszłości Wielkopolski, Portal Komunalny, 30.01.2015.
- Stop dla eksploatacji poznańskich złóż węgla brunatnego w Wielkopolsce – zagrożone są główne ujęcia wody dla aglomeracji poznańskiej w Mosinie oraz ujęcie wody w Dębinie, Aquanet, 10.12.2015.
- Bogna Kisiel, Aglomeracji poznańskiej grozi katastrofa! Dołącz się do protestu, Głos Wielkopolski, 10.12.2015.
- Ministerstwo Środowiska, Informacja o możliwości składania uwag do Białej księgi ochrony złóż kopalin, Ministerstwo Środowiska, 5.11.2015.