Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 141

Kopalnia węgla w Rowie Poznańskim – pomysły ministerstwa i katastrofalne skutki

Przejrzeliśmy wstępnie proponowany przez Ministerstwo Środowiska dokument dotyczący „ochrony” złóż kopalin w Polsce, z którego wynika, że proponuje się powstanie odkrywkowej kopalni węgla przez środek Wielkopolskiego Parku Narodowego i zahaczającej o Puszczykowo. Oto niektóre z zawartych tam propozycji i ich skutki.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
koparka w odkrywkowej kopalni węgla

Proponowany dokument wynika z kończących się zasobów węgla w Polsce. Jak napisano w nim, w przypadku węgla brunatnego, obecnie eksploatowane zasoby starczą jeszcze tylko na 18 lat. Rząd nie chce jednak inwestować w odnawialne źródła energii i woli na siłę utrzymywać obecny upadający sektor węglowy. W tym celu opracowano projekt rozwiązania, które miałoby ułatwić wymuszanie powstawania nowych kopalni węgla. Wytypowano też miejsca do tego. Wśród 15 lokalizacji określonych jako najlepsze, znajduje się również Mosina, czyli Rów Poznański, który ciągnie się na kilkadziesiąt kilometrów od okolic Lubonia aż za Gostyń, przebiegając po drodze przez środek Wielkopolskiego Parku Narodowego i zahaczając m.in. o Stare Puszczykowo.

Projekt propozycji, zwany „Białą Księgą Ochrony Złóż Kopalin” nie nastraja optymistycznie. Pomysłodawcy przeanalizowali obecną sytuację i stwierdzili, że najlepiej będzie, jeśli jeden organ (np. ministerstwo) będzie mogło podjąć samowładnie decyzję i nikogo nie będzie musiało słuchać. Żadnych wiążących konsultacji, żadnych wymogów środowiskowych, żadnego liczenia się z jakimikolwiek innymi interesami. Co więcej, autorzy obłudnie próbują sprawić wrażenie, że ochrona środowiska to także ochrona wchodzących w jego skład kopalin, czyli umożliwienie ich eksploatacji, nawet kosztem pozostałych elementów środowiska!

Oto kilka wybranych fragmentów z tej najczarniejszej „Białej Księgi” wydanej w Polsce, pokazujących podejście projektodawców:

Powstanie kopalni mimo konfliktów, np. ochrony środowiska

„Stawiany za wzór, dynamiczny model ochrony złóż wdrażany właśnie w Austrii z wielu powodów (przede wszystkim ze względu na zasadę wykluczania z ochrony złóż konfliktowych) nie jest przydatnym wzorem dla kształtowania takiego systemu prawnego w Polsce”

Biała Księga Ochrony Złóż Kopalin, s. 13

Kopalnia powstaje po jednej decyzji w rządzie bez liczenia się z nikim

„problem właściwości (kompetencji) wymaga uporządkowania idącego w kierunku zmniejszenia liczby organów, zwłaszcza zaś ukształtowania regulacji prawnej w taki sposób, by tylko jednemu z nich (jednemu „pionowi”) przysługiwał „głos rozstrzygający” w sprawach ochrony złóż kopalin, przy dopuszczeniu współdziałania innych organów, bez jednak możliwości blokowania organu wiodącego”

Biała Księga Ochrony Złóż Kopalin, s. 41

Nie wolno zbudować niczego, co by było sprzeczne z kopalnią

„Dla złóż zaliczonych do kategorii najwyższej ochrony, obowiązywać powinien bezwzględny priorytet surowcowego wykorzystania terenu, na którym złoża takie występują. Każdy inny sposób wykorzystania terenu powinien uwzględniać wymagania związane z przyszłą możliwością gospodarczego wykorzystania złoża. Dotyczy to w szczególności ustalenia innych funkcji zagospodarowania przestrzennego terenu oraz sposobu jego zabudowy (np. warunkowa zgoda na określoną zabudowę terenu lub inną inwestycję z podaniem ramowego zakresu czasowego jej trwania)”

Biała Księga Ochrony Złóż Kopalin, s. 45

Image may be NSFW.
Clik here to view.
skutki odkrywkowej kopalni węgla w Rowie Poznańskim

Konsultacje

Dokument został umieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska 5 listopada 2015 r., jednak dalej zadbano, by informacja nie rozprzestrzeniła się za bardzo, bo w mediach było o tym kompletnie cicho. Sprawę nagłośnił Aquanet, dla którego oznaczałoby to utratę odpowiadającego za 70% dostaw wody ujęcia w Mosinie.

Do 15 grudnia 2015 r. trwają jeszcze konsultacje społeczne – swoją opinię można wyrazić, wysyłając na adres: bialaksiega@mos.gov.pl. Piszmy wszyscy wyrazy swojego sprzeciwu!

 

Źródła

  1. Piotr Fijałkowski, Kopalnia odkrywkowa pod Poznaniem? Zniknie Czempiń, zagrożone są Puszczykowo i WPN, Gazeta Wyborcza, 10.12.2015..
  2. Ministerstwo Środowiska, Biała Księga Ochrony Złóż Kopalin, Warszawa 2015.
  3. Krzysztof Kasprzak, Węgiel brunatny zagrożeniem dla przyszłości Wielkopolski, Portal Komunalny, 30.01.2015.
  4. Stop dla eksploatacji poznańskich złóż węgla brunatnego w Wielkopolsce – zagrożone są główne ujęcia wody dla aglomeracji poznańskiej w Mosinie oraz ujęcie wody w Dębinie, Aquanet, 10.12.2015.
  5. Bogna Kisiel, Aglomeracji poznańskiej grozi katastrofa! Dołącz się do protestu, Głos Wielkopolski, 10.12.2015.
  6. Ministerstwo Środowiska, Informacja o możliwości składania uwag do Białej księgi ochrony złóż kopalin, Ministerstwo Środowiska, 5.11.2015.

 

Udostępnij


Viewing all articles
Browse latest Browse all 141

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra