405 osób podpisało się pod petycją przeciwko odkrywkowym kopalniom węgla w Wielkopolsce. Została ona właśnie wysłana do Ministerstwa Środowiska.
Image may be NSFW.
Clik here to view.
Petycja zorganizowana w ostatnich dniach w odpowiedzi na pomysł Ministerstwa Środowiska, by eksploatować metodą odkrywkową położone na obszarze Puszczykowa, Mosiny, Wielkopolskiego Parku Narodowego i wielu innych miejsc złoża węgla brunatnego została podpisana w krótkim czasie przez 405 osób z Puszczykowa i nie tylko. Najpierw zbiórka odbyła się na puszczykowskim rynku, gdzie w 3 godziny uzbierało się 159 podpisów. Mimo chłodu, porywistego wiatru i deszczu, dziesiątki spośród osób przybyłych zadeklarowało, że zjawiło się tylko po to, by poprzeć petycję. Następnie została ona wyłożona w Arturo przy ul. Poznańskiej. Tam wzbudziła jeszcze większe zainteresowanie. Aż się skończyły wyłożone kartki. Na szczęście ktoś szybko dodrukował i dołożył. Potem i one się skończyły, ale i wówczas ktoś dołożył jeszcze pustych. Niektóre osoby też przynosiły kartki do siedziby stowarzyszenia. Łącznie zebrało się 405 podpisów – do ostatniej chwili, gdy trzeba było już iść na pocztę wysłać petycję. Poniżej treść dołączonego listu:
Szanowni Państwo,
W związku z konsultacjami społecznymi „Białej Księgi Ochrony Złóż Kopalin” pragnę w imieniu mieszkańców Puszczykowa i innych miejscowości w Wielkopolsce oraz Stowarzyszenia Aktywne Puszczykowo zgłosić stanowczy sprzeciw wobec proponowanych w niej zapisów.
W ww. dokumencie złoża węgla brunatnego położone na terenie Rowu Poznańskiego (złoża Mosina, Czempiń, Krzywin i Gostyń) zostały zaliczone do złóż najwyższej kategorii i w związku z tym szczególnie przeznaczone do eksploatowania. Stanowczo nie zgadzamy się na taką lokalizację odkrywkowych kopalni, z którymi związane jest wydobycie węgla brunatnego. Takie działanie spowodowałoby katastrofalne skutki dla całego województwa. Złoża przebiegają przez środek Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz przez ujęcie wody Mosina-Krajkowo – niezastępowalne źródło 70% wody dla aglomeracji poznańskiej. Poza nieodwracalnym zniszczeniem parku oraz pozbawieniem wody setek tysięcy mieszkańców, nastąpiłaby wówczas min.: likwidacja kilkudziesięciu miejscowości, Warta uległaby zasoleniu pod wypływem licznie zawartych tu wód solankowych, powstałyby gigantyczne elektrownie węglowe i związane z nimi ogromne zatrucie powietrza, nastąpiłaby trwała degradacja krajobrazu na ogromnym obszarze, a także drastyczne obniżenie się poziomu wód gruntowych w tym i tak bardzo suchym regionie. Stanowczo nie zgadzamy się na takie rozwiązanie i wyrażamy nasze oburzenie faktem takiej propozycji, jak również tego, że mimo wyjątkowo brudnego powietrza w Polsce i wielomiliardowych strat co roku związanych z nim, a także konkurencyjności części odnawialnych źródeł energii (OZE) względem węgla nie są podejmowane dostatecznie szerokie działania mające na celu zastąpienia elektroenergetyki węglowej przez tą opartą na OZE.
Ponadto uważamy, iż propozycje zawarte w tzw. „Białej” Księdze, sprawiają, że powinna nazywać się ona czarną, bo poza planami wprowadzenia katastrofalnych w skutkach rozwiązań, stanowią one dążenie do prawnego umocowania aroganckiej postawy władz, które mogłyby samodzielnie podejmować decyzje o wydobyciu, zupełnie nie licząc się ze stanowiskami innych stron. Uważamy, że w demokratycznym państwie nie ma miejsca na takie metody postępowania.
Żądamy:
- zakazu powstawania nowych odkrywkowych kopalni węgla w całej Polsce;
- lokowania wszelkich kopalni wyłącznie za zgodą lokalnej społeczności wyrażonej w referendum (z wyj. odwiertów geotermalnych);
- całkowitego i natychmiastowego zaprzestania dotowania przemysłu węglowego;
- zakazu budowania nowych elektrowni węglowych w całej Polsce, a także zakazu budowania nowych bloków opartych na spalaniu węgla w istniejących już obiektach, nawet jeśli miałyby stosować technologie obniżające negatywny wpływ – nigdy nie będzie on wystarczająco niski;
- podjęcia działań w celu szybkiego i znaczącego zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w szczególności w zakresie geotermii;
- podjęcie działań w celu szybkiego i znaczącego zwiększenia energooszczędności, zwłaszcza budynków;
- szerokiego i rzetelnego informowania społeczeństwa o wszelkich przeprowadzanych konsultacjach.
W załączeniu petycja z listą 405 podpisów mieszkańców Wielkopolski przeciwnym powstawaniu odkrywkowych kopalni węgla.
Z poważaniem,
Adam Staliński
Prezes Stowarzyszenia Aktywne Puszczykowo
Ponadto wysyłamy ten list mejlem wraz z informacją o posłanej pocztą petycji.
O niedzielnej zbiórce podpisów na rynku relacjonowało Radio Merkury:
[…] chyba po raz pierwszy widziałem osoby zbierające podpisy, które to osoby nie musiały w ogóle ganiać za obywatelami – było odwrotnie.
Jacek Butlewski, dziennikarz Radia Merkury